Yaygın Anksiyete ve Kaygı Sorunlarına Yaklaşım

Anksiyete, yaşanan kaygı, korku, endişe, gerilim ve sıkıntı halidir. Nedeni belli olmayan tedirginlik hali olarak da açıklanabilir. Anksiyete, bazen yaşanan iç çatışmaların sonucu bazen de öğrenilmiş davranışlar sonucu ortaya çıkmaktadır.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu, fobilerden farklıdır. Fobisi olan insanlar özellikle bazı hayvanlar, yükseklik ve ya topluluk önünde konuşma gibi konulardan korkmaktadırlar.

Yaygın Anksiyete Bozukluğunuz varsa, genel olarak hayat hakkında huzursuzluk hissedersiniz.

Korku ya da rahatsızlık duygusu ile ilişkili olarak, her şeye karşı sürekli bir endişe hali yaşanır.

Bir arkadaşınız sizi kısa süre içinde geri aramıyorsa, yanlış bir şey yaptığınızı ve ya arkadaşınızı üzdüğünüzü düşünmeye başlayabilirsiniz.

Birinin sizi almasını bekliyorsanız ve birkaç dakika gecikmişse trafik sıkışmış olabileceği gibi küçük bir şey düşünmek yerine, bir kaza geçirmiş olabileceği gibi kötü korkular yaşamaya başlayabilirsiniz.

Bu duygular, panik atakta ortaya çıkan duygular kadar yoğun değildir ancak uzun ömürlüdür.

Bu, hayatınız boyunca genel olarak endişe duymanıza ve rahat olamamanıza neden olur, istediğiniz zaman durdurabileceğiniz bir düğmesi yoktur, sürekli bir endişe yaşarsınız ve bunu önleyemezsiniz, çünkü yaşamın kendisi genel olarak kaygı yaratmaktadır.

Bilişsel davranışçı yaklaşım, anksiyete yaşayan kişiler için mükemmel sonuçlar veren çok yaygın bir yöntemidir. Bu yöntem, düşüncelerinizi ve olumsuz düşüncelerinizin kalıplarını tanımanıza ve anlamanıza yardımcı olmaya yöneliktir. Bilişsel davranışçı yaklaşım, normal işleyişinize geri dönmenize ve kaygılarınızı hafifletmenize yardımcı olmak için kullanabileceğiniz başa çıkma becerileri veya mekanizmaları öğretmeye odaklanır.

Bazı davranışlar kazanarak ta kaygılarınızı hafifletebilir ve kaliteli bir yaşam tarzı geliştirebilirsiniz. Bu davranışların bazıları şunlar olabilir:

Günlük egzersiz yapmak
Kafein kullanımını sınırlamak ve ya durdurmak
Sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığı oluşturmak
Stres yönetimi tekniklerini uygulamak

Güven, Gizlilik, Bilimsellik

Bireylere, ailelere ve kurumlara yönelik tüm çalışmalarımızı bilimsel ilkeler çerçevesinde psikoloji biliminin bilgi birikimi, kuram ve yöntemlerine dayanarak hizmet vermekteyiz.